page contents

آبنما خانگی میتواند زیبایی فوق العاده ایی به خانه شما بدهد.

قبل از هرچیز به بررسی تاریخچه آبنما میپردازیم.آبنما در طول تاریخ همیشه یک عضو جدا نشدنی در معماری شهر ها و البته کاخ های پادشاهان بوده است.

اما چیزی که آبنما را برای انسان بسیار جذاب کرده است این بوده که انسان همیشه به دنبال رام کردن طبیعت بوده و آب هم به عنوان عنصری طبیعی و زیبا همیشه برای انسان جالب بوده است.

بنابراین ساخت آبنما ها راه کار انسان برای مسخر کردن این نعمت الهی بوده است.

پس همیشه آبنما ها در معماری شهر ها حرف اول را زده و میزنند.

اما با گذر زمان و پیدایش تکنولوژی های گوناگون راه کار های متفاوتی برای ساخت انواع آبنما به وجود آمد به طوری که مهندسین کم کم به فکر ایجاد آبنما های خارق العاده ایی مانند رقص آب افتادند.

کم کم آبنما به خانه ها راه پیدا کرد و با تکنولوژی های روز آب به وسیله ایی برای آرامش انسان حتی در منزل خود شد.

چگونه میتوان یک آبنما خانگی داشت؟

امروزه آبنما ها از جنس های مختلفی ساخته میشوند مانند سنگ،پلاستیک،کامپوزیت و حتی از جنس فلزات.

اگر بخواهیم آبنما را در خانه بسازیم باید با متخصص در این زمینه مشاوره کنیم و کار را به آنها بسپاریم.

ولی آبنما هایی هم هستند که ساخته شده و آماده اند و فقط نیاز دارید آنها را تهیه کنید، در آن آب بریزید و از زیبایی آن لذت ببرید.

آبنما ها چگونه کار میکنند؟

برای ساخت آبنما خانگی شما نیاز به مصالحی برای ساخت خواهید داشت مانند سنگ، سیمان و یا حتی کامپوزیت بعد از اینکه ابنمای شما ساخته شد نیاز به یک پمپ و البته لوله کشی صحیح خواهید داشت.

چون ما در مورد ابنمای خانگی صحبت میکنیم از پرداختن به انواع ابنما های دیگر پرهیز میکنیم.بعد از اتمام مراحل ساخت به مهمترین عضو یک آبنمای خوب میرسیم اما آن چیست؟

ما به یک وسیله برای گردش آب از پایین به بالای بدنه ابنما احتیج داریم و آن وسیله پمپ میباشد شما باید برای اجرای آبنما خود از یک پمپ با کیفیت استفاده کنید تا زمان زیادی برای شما کار کند.

چه مکان هایی برای قرار گیری آبنما مناسب است؟

شما باید با توجه به نوع چینش داخلی و فضایی که برای آن در اختیار دارید آبنما خانگی خود را انتخاب کنید.

مثلا میتوان برای فضاهایی مانند پاسیو از ابنما دیواری و یا حتی ابنما های حوضی استنفاده کرد چون فضای مناسبی برای این کار در اختیار خواهید داشت.

برای داخل منازل میتوانید از گوشه دیوار ها ویا زیر پله ها برای خانه های دوبلکس که عموما به عنوان فضای بلا استفاده در منازل یاد میشود استفاده کرد.

اما باید توجه کرد وزن بیش از حد آبنما میتواند به منزل شما آسیب وارد کند چون شما علاوه بر وزن سازه ابنما وزن آب در گردش را هم باید به آن اضافه کنید در این صورت ممکن است کف خانه شما تحمل همچین وزنی را نداشته باشد و ریزش کند.

چه نوع آبنماهایی برای داخل منزل شما مناسب است؟

آبنما خانگی رومیزی

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم بهتر است با انواع آبنما ها آشنا شویم.

ابنما ها در انواع مختلفی ساخته میشوند که میتوان به ابنما صخره ایی ، پرده ایی، مدرن،سنگی و…. اشاره کرد که هرکدام از آنها شرایط ساخت خاص خود را دارند.

اما چه چیز آنها را از هم متمایز میکند؟ شرایطی مانند محیط مورد استفاده و همچنین سلیقه شخصی شما باعث تمایز در انتخاب نوع ابنما می شود.

به عنوان مثال ابنما صخره ایی برای فضاهایی مانند باغ یا حیات  مناسب میباشد چون این آبنما از وزن بالایی برخوردار است همچنین فضای زیادی را از شما خواهد گرفت و البته شرایط ظاهری آن مناسب فضاهای باز مثل باغ میباشد تا در کنار فضای سبز شما خود نمایی کند.

حال که کمی با ابنما ها آشنا شدید به سراغ اصل مطلب میرویم.

قبل از هرچیز ما به شما آبنما خانگی های آماده و کوچک که عموما از جنس فایبر گلاس میباشند پیشنهاد میکنیم چون این نوع از ابنما ها دارای وزن پایین و همچنین راحتی در نصب می باشند.

ولی اگر نیاز به ساخت ابنمای مورد سلیقه خود دارید حتما از شرکت های متخصص در این زمینه بخواهید تا آبنمای زیبای شما را طراحی کرده و آنرا برای شما بسازند.

آیا واقعا آب آرامش بخش است؟

آبنما سنگی

در تمام علوم دنیا آب به عنوان عنصر اصلی حیات برشمرده میشود ولی این نعمت الهی خواص دیگری هم دارد.شاید چیز هایی از آب درمانی یا زایمان در آب شنیده باشید اینها همه معجزات آب است.

ولی در کنار همه این خواص آب یک ویژگی منحصر به فرد دیگر نیز دارد. این ویژگی یعنی آرامش بخش بودن. حال شاید بپرسید آرامش بخش بودن آب یعنی چه؟ در علوم روانشناسی ثابت شده صدای برخورد آب با سنگ یا جسمی مانند آن و حتی بر روی خود آب میتواند تاثیرات بسیار فوق العاده ایی در روح و روان انسان بگذارد. در نتیجه داشتن یک آبنما خانگی میتواند باعث آرامش اعصاب شما شده و هنگامی که بعد از یک روز کاری به منزل خود میرسید با شنیدن صدای آب در آبنمای زیبای خود احساس آرامش کنید.

معایب آبنما خانگی چیست؟

آبنما خانگی معایبی هم نیز دارد. اما واقعا چقدر در تصمیم ما برای داشتن یک آبنمای خانگی تاثیر می گذارد؟

آبنما خانگی میتواند باعث بروز مشکلاتی برای خانه شما شود مثلا زمانی ممکن است شما به سفر بروید و ابنما شما دچار نشتی آب شود و موقعی که به منزل خود برگشتید با یک صحنه ناخوش آیند مواجه شوید و تمام زندگی شما را آب برداشته باشد.

یکی دیگر از معایب آبنما خانگی می تواند بوی بد آب باشد. شاید بپرسید یعنی چه؟ ممکن است شما مدت زمانی طولانی از آبنمای خود استفاده نکنید و اینکار باعث گنداب شدن آب موجود در ابنمای شما شده و موجب بوی بد برای داخل محل زندگی شما شود.

معایب زیادی میتوان برای آبنما خانگی بر شمرد ولی ما در این مقاله قصد نداریم رای شما برای داشتن یک ابنمای زیبا را بزنیم فقط در صدد انتقال اطلاعات به شما هستیم ولی در نهایت تصمیم با شما خواهد بود.

نتیجه گیری:

داشتن یک ابنما خانگی میتواند بسیار جذاب و آرامش بخش باشد اما همیشه تمام چیز های جذاب دردسر های خاص خود را نیز دارند پس باید منطقی به تمام جوانب کار بی اندیشیم.

 

دسته‌ها: آبنما

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.