نماد سایت شرکت طراحان منظر آینده

محوطه سازی

محوطه سازی چیست؟

اگر بخواهیم به طور خیلی ساده وخلاصه به سوال بالا جواب بدیم باید بگیم که به ایجاد فضای سبز در محوطه ای مانند حیات و یا باغ محوطه سازی میگویند. اما همه چیز به همین سادگی نیست و برای محوطه سازی باید مراحل مختلفی را سپری کرد. انجام این کار توسط شرکت های خبره انجام خواهد شد. یکی از این شرکت ها طراحان منظرآینده میباشد که با سابقه ایی 15 ساله در زمینه طراحی و اجرای محوطه سازی ، روف گاردن ، دیوار سبز و سیستم آبیاری فعال است. شما میتوانید از طریق شماره تماس های زیر با مشاورین شرکت در تماس باشید.0912713308709122991850 – 02144765236

مراحل انجام محوطه سازی:

برای شروع باید با یک شرکت فعال در این زمینه مشاوره کنید. زمانی که متخصصین به محل مورد نظر شما برسند اولین کار تعیین متراژ است. بعد از اینکه مساحت محل پروژه به طور دقیق محاسبه شد کار شروع میشه.

ایجاد طرح اولیه با برنامه کامپیوتری:

برای اینکه کار به صورت دقیق انجام شود قبل از شروع فعالیت اجرایی یک پیش طرح به کارفرما ارائه میشود. این طرح اولیه با برنامه های کامپیوتری مانند 3D max تهیه و در اختیار صاحب پروژه قرار میگیرد تا نظرات و سلیقه خودش را در آن اعمال کنه. ارائه پیش طرح به مجری و کارفرما اجازه میدهد تا جا به جایی احتمالی المان ها مانند آلاچیق ، آبنما و غیره… را قبل از شروع عملیات اجرایی انجام دهند.

شناسایی بستر زمین و آب وهوا:

گام بعدی شناسایی دقیق بستر زمین است. شاید بپرسید اینکار یعنی چه؟ منظور از شناسایی بستر زمین بررسی نوع خاک و یا سنگی بودن زمین مد نظر است. با اینکار میتوانیم محل ایجاد المان ها و کاشت گیاهان متفاوت را انتخاب کنیم به شکلی که بهترین بازدهی را داشته باشیم. به طور مثال اگر قسمتی از زمین سنگی باشد برای کاشت گیاه مناسب نیست و میتوان آلاچیق یا آبنما را در آن ناحیه ساخت.مورد بعدی شناخت نوع آب و هوای منطقه است به طور مثال ممکنه محوطه ما در محیطی کوهستانی باشد.در این صورت باید بر اساس نوع آب و هوای آن ناحیه گیاهان را انتخاب نماییم.

مشخص کردن محل قرار گیری هر عنصر:

عناصر متفاوتی برای محوطه سازی به کار میرود که در بالا به برخی از آنها اشاره کردیم.اما باید قبل از شروع فعالیت عمرانی مکان قرار گیری هرکدام به صورت دقیق مشخص و تعیین شود.با اینکار مجریان در خلال انجام پروژه دچار سردرگمی نمی شوند. یکی از مهمترین دلایل ساخت نقشه محل برخورد نداشتن با زیر ساخت ها است. زمانی که برای سیستم آبیاری لوله گذاری انجام بشه باید مراقب آنها باشیم تا در طول محوطه سازی به آنها آسیب نرسد.

صاف کردن سطح و پاکسازی:

در این مرحله سطح زمین برای انجام پروژه کاملا صاف میشود. صاف شدن محوطه باعث میشود که پستی و بلندی های زمین از بین برود. برای این کار ابتدا لایه رویی خاک را از سنگ ها و… پاکسازی می کنیم. بعد از آن گودال ها را با خاک مناسب پر خواهیم کرد. نکته دیگه هموار کردن بلندی های زمین است.سپس پاکسازی از هرگونه گیاهان زائد مانند علف و گیاه خود رو انجام میشود.

ایجاد بستر و کف:

حالا که چهار مرحله قبل را با موفقیت پشت سر گذاشتیم نوبت به ایجاد کف میرسد. در اینجا ما میتوانیم از مصالح مختلفی استفاده کنیم. به عنوان مثال سنگ تیشه ای و….. .با این کار مسیر عبور و مرور به درستی ایجاد شد. گاهی اوقات کافرما درخواست نورپردازی هم دارد. در این صورت باید کنار مسیر ها بستر نور پردازی هم فراهم شود. در ادامه به چگونگی ساختار نورپردازی میپردازیم.

نور پردازی:

نورپردازی میتواند با اصول متفاوتی اجرا شود. هرکدام از روشها اصول خاص خود را دارند. نورپردازی در محوطه سازی بیشتر به صورت نور از کف ایجاد میشود.ابتدا در کف محوطه و مکان هایی که در طرح مشخص هست باید لوله هایی برای عبور کابل برق دربستر خاک خوابانده شود.سپس سیم ها از داخل آن عبور کنند. چراغ ها و نور های متفاوت آن بر اساس طرح کارشناس و سلیقه کارفرما انتخاب میشوند. و در انتها چراغ ها نصب و زیبایی محوطه باغ یا باغچه شما کامل خواهد شد.

در محوطه سازی از چه المان هایی استفاده میشود؟

طراحی و اجرای فضای سبز (محوطه سازی) یک علم است. شاید کمتر کسی بداند که برای تبدیل شدن یک فرد به متخصص این کار باید واحد های درسی بسیاری را سپری کنند.در این علم افراد به طور کامل استفاده از تمامی عناصر در کنارهم آموزش میبینند. در محوطه سازی بهره برداری از المان هایی مانند آبنما، آلاچیق ، باربیکیو و غیره مرسوم است. میخواهیم در ادامه این مطلب به بررسی جداگانه ایی از این عناصر بپردازیم.

آبنما:

همیشه در تاریخ بشری آبنما نقش ویژه ای داشته است.به شکلی که یکی از دغدغه های شهر سازی در همه دوران ها ساخت آبنما بوده است.از همین رو اجرای آبنما در محوطه سازی یکی از اصول اساسی میباشد.آبنما انواع مختلفی دارد. مانند آبنما صخره ایی ، سنگی ، پرده ای و غیره. آبنما صخره ای با استفاده از چینش و طراحی خاص سنگ ها فضایی مثل آبشار را به وجود می آورد.طرح های دیگری هم مثل آبنما سنگی کاسه ای و خیلی دیگر از طرح ها وجود دارند که نمیتوان در این مقاله به همه آنها اشاره نمود.

آلاچیق:

آلاچیق و پرگولا نماد سایه هستند. حضور آنها در فرآیند محوطه سازی علاوه بر زیبایی، مکانی برای لذت بردن شما از فضای سبز خود را فراهم کند.البته پرگولا بیشتر جنبه تزئینی دارد وبرای مکان هایی مثل باغ تالار ها استفاده میگردد.

باربیکیو در محوطه سازی:

بساط جوجه و کباب عضو جدا نشدنی تفریحات ما ایرانیان است.پس اگر یک فضای سبز خوب ایجاد کردید حتما نیاز به یک باربیکیو هم خواهید داشت. کباب پز ها در مدل های متنوعی وجود دارند. شما میتوانید با توجه به سلیقه شخصی خودتون آنرا به مجریان پروژه سفارش دهید تا برایتان بسازند. نمونه های باربیکیو آجری و سنگی از محبوبترین نوع کباب پز های هستند.

مه پاش:

مه پاش گزینه بسیار مناسبی برای خنک سازی فضای آلاچیق میباشد. در برخی از نقاط مانند مناطق کوهستانی به دلیل خشکی هوا استفاده از مه پاش توصیه می شود. چون ممکنه گیاهان شما نیاز به رطوبت داشته باشند. این رطوبت از طریق مه پاش تامین خواهد شد.

سیستم آبیاری برای فضای سبز:

برای هر نوع فضای سبزی شما نیاز به یک سیستم آبیاری خواهید داشت. برخی از افراد تصور میکنند میتوانند با روش های سنتی فضای سبز خودشان را آبیاری کنند . اما این تفکر کاملا غلط است. بهترین و به صرفه ترین روش برای آبیاری استفاده از سیستم آبیاری اتوماتیک است. برای اینکه یک سیستم آبیاری اتوماتیک داشته باشید کافیت در هنگام اجرای محوطه سازی لوله های آب در مسیر کاشت گیاهان خوابانده شود. و سپس از طریق دستگاه مخصوص زمان آب دهی را مشخص کنید.

آیا برای محوطه سازی از استخر و یا برکه میتوان استفاده کرد؟

پاسخ به این سوال شرایط متنوعی را در برد دارد. اولین فاکتور مهم برای پاسخ به این سوال فضای موجود میباشد. اگر فضای محوطه سازی شما کم باشد قطعا ایجاد استخر و یا برکه در آن ممکن نیست. دومین مسئله حیاتی بررسی زمان استفاده شما از محیط سبزتان است. به طور مثال اگر مدت زمان طولانی قصد استفاده از محوطه سبز خود را ندارید آب استخر و یا برکه دچار گندیدگی خواهد شد. اما پاسخ به سوال بالا بله است. ولی باید قبل از شروع پروژه این مطلب را به اطلاع مجریان برسانید.

فضا سازی برای چه مکان هایی مناسب است؟

طراحی و اجرای فضای سبز برای مکان های مختلفی مانند حیات منازل ، باغ ، ویلا و یا حتی فضاهای باز اماکن عمومی انجام می شود.این کار در ابتدا مورد استقبال نبود و یا با سلیقه شخصی افراد طرح های محدودی در محل های متفاوت اجرا می شد. ولی با حضور رشته طراحی فضای سبز در دانشگاه ها این کار به صورت کاملا علمی و اصولی به انجام رسید.به طوری که امرزه با توجه به شرایط محیطی محل مورد نظر طراحی های مناسب انجام می شود و پروژه ها با اشکال مخلتلف به اجرا می رسد. مثلا شما می توانید در حیات خانه و یا ویلای خود یک آبنمای آبشاری و یا یک برکه کوچک داشته باشید . بدون ایجاد کوچکترین محدودیت.

آیا می توان از طراحی فضای سبز  به عنوان علم نام برد؟

هر شخص می تواند به سلیقه خود محوطه سازی را انجام بدهد ولی یک طراحی زیبا و داشتن هارمونی نیاز به متخصص دارد. مهندسین این رشته با توجه به آموزه های خود قدرت ساخت پروژه های مختلف با سلیقه های گوناگون را دارند . برای انجام این کار فقط کافیست با یکی از این شرکت ها مانند شرکت طراحان منظر آینده تماس بگیرید و از  مشاورین آنها درخواست مشاوره کنید.

خروج از نسخه موبایل