24
آوریل

خاک سبک روف گاردن

خاک سبک

با توجه به اینکه مسئله وزن در اجرای روف گاردن از اهمیت بالایی برخوردار است سبک بودن خاک با توجه به حجم بالایی که در روف گاردن اشغال میکند اهمیت دارد.

البته اهمیت آن در بام سبز متمرکز بیشتر است نسبت به روف گاردن سیستم مدولار چرا که در سیستم متمرکز تمام سطح روف گاردن البته با توجه به طراحی را خاک در بر میگیرد.

روف گاردن

خاک سبک مناسب روف گاردن از چندین قسمت مختلف تشکیل میشود که به آن اشاره میکنیم:

پیت پیت ماس خاک برگ جهت تامین هوموس یا همان ماده غذایی پرلیت و یا زئولیت جهت نگه داشتن آب آبیاری به این دلیل که در روف گاردن چون اکثر آب از زهکش ها خارج شده و هدر میرود به موادی جهت نگهداری آب نیاز داریم کوکوپیت نیز مانند پرلیت همین خاصیت را دارد ولی تفاوت آن با پرلیت در این است که پرلیت ph خنثی دارد ولی در کوکوپیت اسیدی است پس با توجه به نوع کاشت باید به اسیدی یا بازی بودن خاک توجه داشت .

کود حیوانی پوسیده چند ساله نیز استفاده میشود به دو دلیل اول اینکه کود حیوانی باعث ایجاد دانه بندی صحیح خاک میشود و دوم اینکه باعث تامین مواد غذایی خاک میشود البته به میزان کم.

روف گاردن

جهت ایجاد دانه بندی در خاک از همان پرلیت و همچنین مقداری ماسه استفاده میکنیم تا به مرور زمان و آبیاری خاک سفت نشود.

از ورمی کمپوست نیز برای تامین مواد غذایی استفاده میکنیم که کودی است بسیار مقوی و بر خلاف کود حیوانی معمولی درصد مواد غذایی آن بسیار بالا میباشد و مانند کود حیوانی از خود بوی بد ساتع نمیکند و مناسب استفاده در روف گاردن میباشد .در مورد کود حیوانی نیز باید دقت شود که حتما پوسیده باشد تا هم بوی بد ندهد و هم فاقد بذر علف هرز باشد تا بعد از کاشت با مشکل علف هرز مواجه نشویم.کود پوسیده چند ساله چون بارها آبیاری شده و زیر و رو میشود علف هرز در آن رشد کرده و با زیر و رو شدن از بین میرود و چرخه گیاه تکمیل نشده و مجددا تولید بذر نمیکند.

خاک رس نیز استفاده میشود ولی به میزان بسیلر کم . زیرا خاک رس بسیار سنگین میباشد و به نسبت یک به ده استفاده میشود.

پس در روف گاردن علاوه بر اینکه در هنگام ساخت آبنما ,آلاچیق ,پرگولا, باربیکیو, و دیوار سبز به مساله وزن باید توجه کرد موقع تهیه خاک نیز باید به سبک بودن آن توجه کرد البته باید در نظر داشت که تهیه خاک سبک هزینه ای حدود چهار برابر خاک معمولی باغچه دارد.