06
آوریل

تاریخچه روف گاردن

روف گاردن یا بام سبز یعنی ایجاد فضایی متفاوت و ترکیب با گیاهان زینتی در پشت بام جهت استفاده بهینه از پشت بام.

روف گاردن طراحان منظر آینده

در گذشته پشت بام ها عموما استفاده چندانی نداشتند و بیشتر محل جمع آوری وسایل غیر ضروری ساختمان بود و فقط برای رسیدگی به سرویس سرمایشی و گرمایشی ساختمان از آن استفاده میشد.در حدود ۱۰۰ سال پیش در کشورهای صنعتی و سپس در کشورهای در حال توسعه استفاده مفید و کاربردی از پشت بام ها آغاز شد زیرا انسان متوجه شد که در شهرهای صنعتی که دسترسی به فضایی که موجب آرامش بشود بسیار مشکل است و نزدیک ترین مکان همان پشت بام منازل است.در ابتدا با سنگ چوب المانهایی مانند آلاچیق و پرگولا دیوار سبز بوجود می آوردند برای تغییر ظاهر پشت بام .به تدریج استفاده از گلدانها مد شد.

اما استفاده از گیاهان زینتی در سطح کلی رایج نبود به دلیل نبودن متریالهای مناسب جهت آب بندی یا همان ایزولاسیون.اما امروزه با پیشرفت علم متریالهای بسیار مقاومی جهت ایزولاسیون روف گاردن و کاشت گیاهان بر روی آنها ساخته شده است.

روف گاردن

بنابر این شاهد پیشرفت روز افزون فرهنگ روف گاردن در میان مردم هستیم. در کشور ما ایران نیز این فرهنگ در حال جا افتادن امیباشد هر چند که نسبت به میانگین جهانی در سطح پایین تری قرار داریم. تبدیل پشت بام به روف گاردن یا همان بام سبز مزیت های بسیاری دارد که به چند مورد آن اشاره میکنیم:

تبدیل یک فضای غیر قابل استفاده به فضایی زیبا مفید و قابل استفاده.

استفاده از حداقل فضاهای موجود در ساختمان و شهرها جهت ایجاد فضای سبز و کمک به رشد سرانه ی فضای سبز در شهرهای صنعتی و پر جمعیت.

بالا بردن روحیه طراوت و شادابی افرادی که در شهرهای بزرگ و صنعتی زندگی میکنند و عموما از نعمت انرژی گیاهان محروم هستند.

تصفیه هوای شهر و محل سکونت توسط گیاهان کاشته شده و آب سیستم هوشمند آبیاری ویا آبنما و همچنین رطوبت سیستم مه پاش.

کمک به زیبا سازی ساختمان و سطح شهر.

شرکت طراحان منظر آینده با دارا بودن کارشناسان متخصص در امر روف گاردن از سال ۸۹ به صورت غیر رسمی و از سال ۹۱ به صورت رسمی فعالیت خود را در عرصه محوطه سازی و فضای سبز و روف گاردن آغاز نموده و تا به امروز رزومه قابل قبولی را جمع آوری نموده است.

روف گاردن

یکی از تخصص های این شرکت ایجاد بام سبز متمرکز است که دشوارترین و تخصصی ترین نوع بام سبز میباشد و البته زیباترین نوع آن.برای مشاوره رایگان و همچنین طراحی و اجرای روف گاردن میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.