۰۹
اردیبهشت

انواع دیوار سبز و اجرای دیوارسبز

دیوار سبز یا green wall یا wall garden به سازه ای گفته میشود جهت کاشت گیاه بر روی دیوار.

دیوار سبز عمودی تاریخچه بسیار قدیمی دارد . در گذشته با کاشت پیچکها سعی در پوشاندن بعضی دیوارها و یا سبز نمودن بعضی دیگر داشتند.

به مرور زمان استفاده از دیوار سبز رونق گرفت و اکثرا برای پوشاندن دیوارهایی که منظره مناسب نداشتند استفاده میشد.در بعضی موارد برای جلوگیری از دید از دیوار سبز استفاده میشود گاهی نیز برای رنگ دادن به یک فضای مرده استفاده میشود.ولی اخیرا برای زیبا سازی فضا انجام میشود و دیگر پوشاندن دیوار ملاک نیست.

دیوار سبز

با شکل گیری طراحی فضای سبز دیگر یک دیوار سبز ساده جذابیت نداشت و نیاز به سازه ای بود که بتوان در آن انواع گیاهان را استفاده کرد و فرمهای متفاوتی را در آن ایجاد نمود که از آن در محوطه سازی و روف گاردن و یا در کنار آبنما و یا در ترکیب با آلاچیق استفاده نمود.

دیوار سبز

سازه های متفاوتی بوجود آمد مانند دیوار سبز چوبی, دیوار سبز کنفی ,دیوار سبز گالوانیزه ,دیوار سبز پلی اتیلن ,دیوار سبز آهنی, دیوار سبز فایبر گلاس ,و ……

به دو سازه گالوانیزه و پلی اتیلن به صورت مختصر اشاره میکنیم:

دیوار سبز گالوانیزه: عمر مناسب و مقاومت خوبی دارد معمولا از ورق گاوانیزه ضد اسید ۱ میل استفاده می شود طراحی برای ساخت آن کمی مشکل می باشد و نیاز به الگویی دارد که در نهایت یکپارچه و عایق باشد تا نشتی آب نداشته باشد. در این سازه به دلیل یک پارچه بودن دیواره سازه در هر ردیف که گیاهی کاشته میشود ریشه آن گیاه یک متر مربع فضا برای رشد در اختیار دارد که اکثر دیواره های سبز این قابلیت را ندارند پس در نتیجه عمر گیاه در این سازه نسبت به سایرین بیشتر است.

دیوار سبز

نصب آن نسبت به پلی اتیلن کمی مشکل بوده و برای نصب حتما باید شاستی کشی با آهن انجام شود که خود وقت گیر و هزینه بر است و چون وزن سازه زیاد میشود برای دیوارهای بلندتر از ۳ متر مناسب نمیباشد.این سازه به سبکی طراحی میشود که هر کدام به صورت جداگانه به یکدیگر راه دارند و برای نصب آبیاری اتومات میتوان برای کاهش هزینه فقط در یک یا دو لاین لوله کشی کرد.این نوع سازه رنگ کوره ایی میشود که دوام بیشتری داشته باشد.طراحی آن ظرافت زیادی نیاز دارد و نیاز به تجربه دارد

دیوار سبز گالوانیزه

دیوار سبز پلی اتیلن: در حال حاضر دو مدل وارداتی و داخلی دارد در مدل وارداتی کیفیت بسیار عالی بوده و عمر مفید سازه پنجاه سال میباشد و کاملا آنتی uv بوده و آفتاب باعث پوسیدگی آن نمیشود .

دیوار سبز

نصب آن بسیار راحت میباشد و با توجه به بنلهایی که برای نصب در نظر گرفته شده سرعت نصب بسار بالا بوده و مقاومت مناسی نیز دارد و در مورد دیوارهایی با ارتفاع زیاد به راحتی میتوان از آن استفاده کرد.

دیوار سبز

مدل ایرانی که به تازگی دو شرکت اقدام به تولید آن نموده اند فرم سازه و گلدان متفاوت بوده و طبق گفته شرکت سازنده آنتی uv بوده و مقاومت مناسبی نیز دارد البته با توجه به اینکه تازه چند سال از تولید آن میگذرد عمر مفید آن مشخص نیست با اینحال ادعایی که تولید کنندگان دارند حداقل ۵ سال عمر مفید آن است. ولی با توجه به قیمت مناسبی که دارد استفاده از آن کاملا مقرون به صرفه می باشد و نصب آن نیز آسان تر میباشد

دیوار سبز
دیوار سبز